Glutamina a anabolizm, jak działa na mięśnie?

Podziel się:

Glutamina może wykazywać podobne działanie do kreatyny, które będzie polegało na zwiększeniu poziomu nawodnienia komórki. Zestakowanie jej z preparatem kreatynowym, przykłada się do zwiększonej ilości sarkoplazmy i nasilenia efektu hipertrofii sarkoplazmatycznej, która to będzie stymulowała pogrubienie włókien mięśnia. Powiązane jest to również z ilości zmagazynowanego glikogenu, który wzrasta, dając więcej energii podczas wysiłku.

Jak wskazują badacze, suplementacja glutaminą może przyczynić się do wsparcia sekrecji hormonu wzrostu. Co ciekawe taki efekt został już uzyskany przy dawce około 2g preparatu. Jednak trzeba uszczegółowić, że ilość ta została podana w formie wlewu dożylnego, co omijało barierę związaną z enterocytami. Jednak, w przypadku zastosowania glutaminy wśród osób dotkniętych chorobami wyniszczeniowymi, czy po rozległych oparzeniach, wnioski sugerują, że znacznie przyspiesza ona gojenie ran, powrót do zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania.
Można pokusić się więc o pewne wnioski, że skoro na osoby w stanach chorobowych, wykazuje tak dobre działanie, to tym bardziej osoby zdrowe, wytrenowane, odżywione, powinny wyciągnąć korzyści z jej podaży, co będzie powiązane z podbicie bilansu azotowego. Pomimo że produkt nie jest typowym anabolikiem, a raczej jego działania powinniśmy upatrywać w kierunku odżywczym i ochronnym dla naszej muskulatury, to znacznie wspiera on regenerację i procesy odnowy.

Oceń artykuł:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *