Reg Park: Legenda epoki żelaza

Podziel się:

Jeśli twoim celem jest stworzenie silnej sylwetki, która jest równie mocna, na jaką wygląda, nie możesz zrobić nic lepszego niż pójść za przykładem trzykrotnego Mr. Universe. Reg Park urodził się 7 czerwca 1928 roku w Leeds w hrabstwie Yorkshire w Anglii. Był atletycznym, młodym chłopcem, grał w piłkę nożną i dużo biegał. Zaczął trenować z ciężarami w 1944 roku, gdy miał 16 lat, jego inspiracją był człowiek, który nazywał się Dave Cohen. Nigdy nie startował w zawodach, ale prawdopodobnie miał wtedy najlepszą sylwetkę w kraju. Później był zafascynowany sylwetkami takich ludzi jak Steve Reeves i John Grimek.

Po wygraniu pierwszego konkursu, który odbył się w Wielkiej Brytanii w 1949 roku, uświadomił sobie, że jeśli kiedykolwiek chciałby wygrać konkurs Mr Universe, będzie musiał zdobyć znacznie więcej wiedzy na temat żywienia, a także na treningu. Zwiększył objętość treningową oraz podaż kaloryczną. Poddając się brutalnym treningom kulturystycznym, w zimnym i zagrzybionym wynajętym garażu oraz ograniczonym wyposażeniem, Reg zbudował największą i jednocześnie estetyczną sylwetkę, jaką kiedykolwiek widziała Wielka Brytania. Jego rodzice wspierali jego pasję i ufundowali mu pobyt w USA, gdzie Reg miał okazję poznać tajniki kulturystyki w najlepszych ośrodkach USA w tamtym czasie.

Po trzech latach ciężkiej pracy nad swoim ciałem, wygrał w 1949 r. Mr. Britain, a następnie w 1950 r. zajął drugie miejsce w Mr. Universe. Rok później był już pierwszy, stając się pierwszym Brytyjczykiem, który to zrobił. W 1958 i 1965 roku ponownie zdobył złote medale w Mr. Universe. W wieku 43 lat zajął trzecie miejsce za Billem Perle i Sergio Olivą w 1971 r. Stał się inspiracją i przykładem dla innych kulturystów. Nawet dla Arnolda Schwarzeneggera, który będąc nastolatkiem, zobaczył zdjęcie Rega Parka w magazynie “Muscle Builder”. Arnold powiedział “Moje życie było całkowicie zdominowane przez Rega Parka. Jego obraz był moim ideałem.” Schwarzenegger poznał swojego idola w 1967 roku i pokonał go na scenie w 1970 roku.

Reg był prawdziwym uosobieniem męskości i miał spore grono fanek. Posiadał nie tylko budowę ciała niczym Herkules, ale był także niesamowicie silny, wyciskał na klatkę 227 kg. Był także odnoszącym sukcesy biznesmenem i biegle władał językiem angielskim, włoskim i francuskim.

W 1960 r. Reg otrzymał propozycję zagrania w serii filmów o Herkulesie. Przyjął ją i zagrał w pięciu filmach:

  • Hercules in the Haunted World 1961)
  • Hercules and the Captive Women (1963)
  • Maciste w kopalniach króla Salomona (1964)
  • Herkules, Więzień Zła (1964)
  • Hercules The Avenger (1965)

Pieniądze, które zarobił, przeznaczył na otwarcie pięciu siłowni w RPA. Ponieważ trening był jego pasją i całym życiem, chętnie pokazywał innym korzyści, jakie można osiągnąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom. 22 listopada 2007 roku Reg Park zmarł po ośmiu miesiącach walki z rakiem skóry. Trenował do samego końca. Żyje we wspomnieniach wielu osób i reprezentuje wszystko, co jest najlepsze w “Epoce żelaza”.

Oceń artykuł:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *